Limetkkovy stránečky

Stránky věnované airsoftu, fotografii a TRS06

Infokoutek


Děkuji za návštěvu mých stránek a doufám, že se vám tu bude líbit. Veškeré připomínky, vzkazy a komentáře pište do návštevní knihy případně na mail: limofoto@email.cz


S pozdravem vaše Limetkka

RSS

RSS

Airsoft

Recenze G36K-KSK od SRC (new)

     Jsou to již dva roky, co jsem si pořídil G36K-KSK od SRC a tak je vhodný čas napsat novou recenzi. Přeci jen za ty dva roky se člověk na plno věcí již kouká s odstupem a určitým nadhledem a plno věcí vidí i z jiného úhlu pohledu. Z tohoto důvodu jsem původní recenzi od zákaldu přepsal, zkrátil, doplnil a nové zkušensoti a opravil některé chybky a omyly z původní recenze...


Úvod, aneb, co se skrývá uvnitř

     Po otevření designově velmi vydařené kartonové krabice na nás vykoukne jakýsi papír s rozsypaným čajem, jemuž se říká návod. Naštěstí jsou obrázky dostatečně výmluvné. Mimo návod naleznete ještě velice pěkně zpracovaný katalog SRC. Po prohlédnutí katalogu (nedočkavci mohou přeskočit) sfáráme hlouběji do krabice až pod mohutnou vrstvu molitanu, jímž je vlastní obsah chráněn. Po sejmutí molitanu se vám naskytne poheld na krásné géčko, dva točáky na 470 kulí, laserbox, obligátní vzorek kuliček a vytěrák hlavně. Kdo čekál víc má smolíka:-)


Na první pohled

      První, co nás při uchopení zbraně napadne je velká váha něco kolem 3220g (po vybavení zásobníkem s municí a AKU se dostaneme nad 4 kila!), což je velice příjemné. Je to způsobeno nejen celokovovým RIS předpažbím (0,6kg!), ale i celokovovým rámem zbraně. Přestože je géčko na povrchu plastové (dle reálu - i když reál má samozřejmě skelná vlákna, což se zde nekoná), vnitřek tvoří mohutný kovový rám, což zbrani dodává na velké tuhosti a nevrzavosti, což mohu i po dvou letech potvrdit (stejně tak kolegové nehlásili žádné problémy). Vše je dobře slícované a barevně sladěné a odpovídající originálu. Zatím se nepodařilo nic urvat, ohnout ani jinak zdeformovat případně ztratit.Exteriér aneb vnější díly

     Nejvíce nás na zbrani jistě zaujalo mohutné RIS předpažbí, tak u něj začněme. Předpažbí je výborně zpracované, otřepy nehledejte. Geometrie RIS lišt je přesně taková, jaká má být a vybavení na nich drží jak přibité. Výhodou je číslování každé páté pozice na každé liště, což při zapamatování si pozic usnadňuje transport, kdy můžete svůj vánoční stromeček odstrojit a na místě zase dle zapamatovaných pozic nazdobit:-) Zajímavostí pak je vnitřní drážka v útrobách na každé straně předpažbí, jež spolu s kovovým dílem vnější hlavně vede hlaveň a zamezuje jejímu vylamování z uložení v těle, takže nehrozí vylomění hlavně například o zeď nebo při pádu.     Transportní ucho z plastu má integrovanou optiku s 3x zvětšením. Přestože je ucho plastové, rozhodně se o jeho pevnost neobávejte. Optika jistě zklame nejtvrdší militaristy, kteří vyžadují vše přesně dle originálu - optika totiž nemá záměrnou osnovu, ale prostý kříž, jež je ve středu tenší pro lepší míření. Míření je rychlé a přesné, čemuž přispívá i velký vnitřní průměr optiky a tudíž relativně velká světelnost. Abych jen nechválil, optika má i velkou slabinu a tou je seřizování. To se provádí pomocí dvojice imbusových stavěcích šroubků. Bohužel, seřizování je hrubé a nepřesné a občas se stane, že vhodnou polohu nenajdete. Odvážnější mohou optiku rozebrat a pohrát si s umístěním osnovy, ale lepší je mít štěstí na dobrý kus, který jde nastavit. Ještě bych dodal, že nad optikou je malá RIS lišta pro kolimátor (nejlépe se vejde krátký EOTech holosight).

     Pažba se sklápí na pravou stranu, takže případné bateriové kapsičky dávat na levou stranu pažby. Pažba je celá z plastu v přesné barvě těla. Je pevná a zlomení se nemusíte bát, idkyž i to jsem už viděl. U kloubu najde tradiční díry pro "cool" špunty do uší. Jinak ale slouží pro odkládání čepů při rozborce, aby se nám nezakutálely. Vlastní kloub pažby je tvořen kovovým dílem zalitým v pažbě. Na straně těla je kloub také kovový a je součástí vnitřního kovového rámu, takže pevnost je zaručena. Jen bych doplnil, na zrbaňové části kloubu je i oko pro jednobodový popruh.     Vlastní tělo je na povrchu dle ostrého vzoru plastové (originál má skelná vlákna), ale pod plastem se skrývá kovový rám, jež dodává zbrani její tuhost. Kovový rám má i přední díl ("gastube"). Oba díly do sebe pasují jak "prdel na hrnec", stejně tak do těla výborně pasují i vnitřnosti. Malá mezírka se může objevit pouze mezi dílem s pažbičkou a vlastním tělem nad přepínačem režimu střelby. Pažbička je jednoduchá, ale přesto se dobře drží. Mě se ještě lépe drží v nomexkách. Lučík je dostatečně velký i pro zimní rukavice. Zajímavostí je páčka uvolnění zásobníku, jež je jakoby zalomená kolem lučíku a umožňuje tak, narozdíl od konkurence, dvojí způsob vyhazování zásobníku (viz obrázek), kdžy ten druhý oceníme převážně my, majitelé tlačáků, neboť stačí pravým ukazovákem uvolnit zásobník a levou rukou již ládovat nový, což se při rychlejší přestřelce může hodit. Vyhozený zásobník pak nesmíme samozřejmě zapomenout sebrat ze země v tratolišti kuliček. Na závěr bych se jetě zmínil o páce závěru, jež je také kovová a robustní, takže se nemusíte bát za ni pořádně zatáhnout a pustit. Při natažení páky se odkrývá okénko výhozu nábojnic, kde je štelování hopu. Páka jde zaaretovat v natažené poloze, takže lze pohodlně seřizovat hop-up. Jedinou vadou by pro někoho mohla být její zvláštní lehce zelenkavá povrchová úprava (vypadá to jak patina), což páce dodává jakoby opotřebovaný vzhled.     SRC nemá licenci od H&K, takže na zbani nenajdeme ostré ražení. Výrobce ovšem ukázal svoji nápaditost a svůj vlastní popis ztvárnil přesně ve stylu H&K a nutno dodat, že se mu to velice povedlo. Vysokou úroveň pak podtrhuje vyražené unikátní sériové číslo pro každý kus. Výhodou i nevýhodou zároveň je provedení piktogramů reřimu střelby. Ty se totiž velice rychle obrousí, což může být pro někoho nevýhoda, naopak pro někoho výhoda - stačí šablona, trocha barviček a rázem máme německé značení "S, E, F" místo původních symbolů nábojů.Základní střeva (II. generace)

     Géčko se ani se základní výbavou nezratí, přestože na první pohled to tak nemusí vypadat. Zesílený kovový trojkový mechabox se ukázal jako skutečně dobrý a zatím jsem neslyšel o jediném prasklém kusu. Špičkový motor SRC High Torque roztáčí zátěžovou zetalovou sadu kol uloženou v 6 mm ocelových kluzných ložiskách. Kola se opírají do plastového pístu s jedním kovovým zubem (dimensován na M120, ovšem v teplotách blížících se nule rád praská), jež vpřed žene pružina 1J (cca slabší M100) se standardním vinutím uložená na obyčejném plastovém trnu vzor TM. Vrchol pístu okupuje plastová hlava se čtyřmi protitlakými otvory. Celá tato sestava běhá v krásně eloxovaném válci korunovaném plastovou hlavou s jedním těsnícím kroužkem. Tryska je sice plastová a bez "O" kroužků, ale těsní špičkově a rozhodně zde nečekejte úniky vzduchu. Hop-up komora je celokovová jednodílná a je odlišná od standardu TM. Součástí komory je totiž i trubička přivádějící kuličky do komory, jež je normálně součástí zásobníkové šachty. Toto uspořádání má sice nevýhodu v nemožnosti rychlé výměny hlavně nejím povytažením z komory, tím však negativa končí. Komora díky tvaru výboprně těsní a se standardními komorami se vůbec nedá srovnávat (výjimkou je snad jen ProWinka). Seřizování hopu je přesné a jemné. Gumička je poměrně měkká, takže se rychle opotřebuje, ale pro začátek to stačí - ze základních gumiček patří k tomu lepšímu. No a zbývá už jen bronzová hlaveň délky 355 mm s vnitřím průměrem klasických 6,08 mm.


 

Tipy & triky z bojového pole

     S géčkem v základu jsem odehrál jedny prázdniny a byl jsem velmi spokojen. Hned po první hře jsem vyvedl kabeláž dozadu na pažbu do kapsičky. Těžký akumulátor na pažbě dobře vyváží těžké předpažbí a kvér se tak lépe nosí. Kdžy už jsem nakousl kabeláž, tak doporučuji používat silikonové kablíky 1 - 1,5 mm2, silnější do těla nenacpete, ale to vůbec nevadí, i tyto bohatě postačují. Jako pohonný akumulátor jsem používal a stále používám GP NiCd 1600 mAh 8,4 V, s nímž je kadence i rychlost odezvy na spoušť velmi dobrá. Ačkoli má géčko v základu standardní hlaveň, je velmi přesné - až mě to skoro překvapilo (viz střelnice). Po čase jsme si dokoupil kolimátor EOTech holosight v dlouhé verzi, ovšem zde se ukázal problém. Dlouhá verze EOTechu se na RISku nad optikou nevejde a je třeba vzít do rukou frézu a kolimátor ze spodu trochu upravit (viz obrázek). Po nějákém čase jsem si však od kamaráda zapůjčil na akci nízké ucho s RISkou a dioptrickými mířidly, jež se mi zamlouvyly více. Jednak se tím zbraň jako celek významně snížila a za druhé přesnot dioptrických mířidel je na "airsoftové vzdálenosti" dostačující. Pokud se rozhodnete vyměnit hop-up gumičku, doporučuji silikonovou GD, ovšem tady pozor! Rozhodně nepoužívejte přibalený přítlačný váleček, který z géčka udělá zabijáka veverek a jiné stromové havěti. Používejte původní váleček, případně si vyrobte ze silikonové bužírky 1,5 mm2. Také vás může potrápit přepínač střelby, který se občas rád přetočí (zamezil jsem tomu zarážkou z elektrikářské pásky viz obrázek). Vyjímečně se může uvolnit jistící šroubek - stačí ho jen občas kontrolovat, příapdně dotáhnout.  No a to nejzajímavější na konec - výkon. Úsťová rychlost se ustálila na 105 m/s s 0,20 g BB, respektive 95 m/s s 0,25 g BB, což jsou na zákald výborné výsledky.


 
     Poté však přišel nepovedený upgrade s díly AS-Pro, ketré do kvéru nějak nesedly. Šlo zejména o trysku a hlavu václe, které si ani trochu nerozumněly s hop-up komorou. Zbraň se dusila a výkon byl mizerný. Zde je trochu problém s géčkama od SRC - nemají moc rády cizí díly (platí pro hop-up komoru, trysku a hlavu válce). Zpětná instalace výše jmenovaných dílů ze zákaldu vše napravila.


Upgrade set na 3. generaci

     Jak šly ceny čín pořád dolů a kdekdo měl najednou "stodvácu" v kvéru, rozhodl jsem se také pro upgrade. Precizní mechabox set III. generace od SRC byl jasnou volbou. Za třitisíce korun dostanete kopletně sestavený mechabox se všemi vnitřními díly (kromě motorové klece s motorkem). Základem sady je zesílený mechabox shodný s II.generací, zde ovšem s 8 mm kuličkovými ložisky, v nichž se točí zátěžová sada ocelových kol. Ty pohánějí píst shodný s II. generací. Od výrobce je instalována pružina M90 s progresivním vinutím, pro zájemnce je v balení přiložená také luxusní MS120 taktéž s progresivním vinutím. Trn pružiny je kovový s axiálním kuličkovým ložiskem. Hliníková protitlaká hlava pístu má také axiální kuličkové ložisko a běhá ve vylepšeném eloxovaném válci. Hlava václe je mosazná s dvojitým těsnícím kroužkem. Tryska je totžná s II. generací - jak jsem psal výše, ač nemá těsnící kroužky, těsní výborně (a navíc je velmi lehká). Ostatní díly jsou shodné s II: generací.Tipy a triky z bojového pole po druhé

      Po tomto upgradu získalo géčko luxusní tlumený lehce štěkavý zvuk - je slyšet, že všechny díly jdou krásně hladce. Pokud ve zbrani necháte výrobcem instalovanou M90, stačí pouze pořádná kabeláž. Pokud jste ovšem instalovali M120, silně doporučuji instalovat taktéž mosfet. Akumulátor netřeba měnit - solidní NiCd akumulátor s napětím 8,4V si s pružinou hravě poradí (zde krátké video). Co je ovšem nutné vyměnit je zákaldní hop-up gumička, která již tento výkon nezvládá. V případě instalované M120 rozhodně nemohu doporučit silikonovou gumičku od Guarderu, která se extrémně rychle opotřebuje. Mě se nejvíce osvědčila černá Guarderka, která podává stabilní výkon. Ten se ustálil na hodnotě 105 m/s s 0,20 g BB (95 m/s s 0,20 g BB) s M90, respektive 133 m/s s 0,20g BB (123 m/s s 0,25 g BB) s M120. Mohlo by to být i více, ale na druhou stranu je výkon skutečně stabilní a kuličky létají, kam chcete, nikoli kam zrovna chtějí ony:-)

 

Ostatní příslušenství

     Přiložený laserbox na akumulátory pojme buď akumulátor "mini" nebo "crane-stock". Pokud si sestavíte vlastní aku a přizpůsobíte ji tvaru laserboxu, vejde se tam i klasika Sanyo NiCd 1700+ 8,4 V. Laserbox ovšem není zrovna krasavec, takže kdo by ho chtěl používat, doporučuji ho poněkud napudrovat.


     Přiložené točné zásobníky na 470 kulí jsou průsvitné, takže je krásně vidět zbývající zásova kuliva. Zásobníky podávají výbroně jak jednotlivé rány, tak dlouhé dávky. Pokud jste ovšem, stejně jako já, přívrženci tlačáků, doporučuji kalsiku od TM, eventuelně od CA. Samozřejmě jdou použít i tlačáky napříkald od D-Boys, ale ty je již nutné trochu přibrousit aby do šachty zapadly. Předpokládám, že popisovat vytěrák hlavně a těch pár kuliček již není třeba...


Střelnice

    Pro přesné změření výkonů géčka jsem vyrobil na zahradě improvizovanou střelnici. Předem chci upozornit, že metodiku měření jsem převzal ze stránek Airsoftguns.cz, kde naleznete testy jiných modelů.

    A teď k vlastní metodě měření. Základem jsou tři terče (papírové-kartón) s rozměry 13x13cm, 30x30cm a 175x40cm (postava). Terč postavy je umístěn hned od země, zbývající dva s výškou středu 155cm nad zemí (cca v ose střelby). Poté jsem pásmem odměřil a označil vzdálenosti po pěti metrech (pro praxi nemá drobnější členění význam) od paty terčů. Podmínkou testu dále bylo bezvětří a střelba v ose vodorovnou se zemí a seštelování HOP-UPu dle gramáže na co možná nejrovnější let. Z každé vzdálenosti jsem vypálil 5 ran po jedné (na semi). Jako úspěšná vzdálenost se počítá ta, ze které se minimálně 2 rány trefily do terče. V případě maximálního dostřelu se pak jedná o vzdálenost střelce od místa, kam dopadne kulička při střelbě rovnoběžně se zemí a se správně seštelovaným hopem (opět 5 střel). Aby byl test co nejvěrnější, stříleli celkem tři různé osoby a následně se udělal průměr. Následující tabulka mluví za vše (chybějící údaje snad co nejdříve doplním).

 

Servis a údržba

   Údržba je velice jednoduchá a jediné, co k ní budete potřebovat je menší křížový šroubovák, dva imbusové klíče 1mm a 3mm, vytěrák hlavně, nějaký ten papírový ubrousek, silikonový olej a silikonovou vazelínu na kola. Bohatě postačí, když po každé akci vyčistíte hlaveň. Jednou až dvakrát za sezónu rozebrat hlaveň, vyčistit hop-up komoru a hop-up gumičku, případně trysku. Jednou za rok pak rozebrat, vyčistit a naolejovat mechabox. Ovšem nic se nemá přehánět a tak pokud géčko střílí bezproblému a zvuk stále vašemu uchu lahodí - nevrtejte se v tom. Presentaci s rozborkou byste měli najít zde.


Závěr

    Co říci závěrem? Je to sakra dobrej kvér. Jako každá zbraň má své silné i slabší stránky, zde ovšem výrazne převažují ty kladné. Kdo chce tedy géčko, u SRC rozhodně neprohloupí, Ať už si vybere jakýkoli typ, neboť vnitřnosti mají všechny verze kromě hlavně shodné...

Klady:

+ zpracování a materiály

+ robustní a nevrzavá konstrukce

+ výkon v základu (II. generace)

+ stabilní výkon (III. generace)

+ dostupné a levné náhradní díly

+ cena

Zápory

- nekompatibilita některých dílů

- obtížně seřiditelná optika

- základní píst při velmi chadném počasí rád praská

- nehezký laserbox 
Polsední aktualizace proběhla 16. února 2012