Limetkkovy stránečky

Stránky věnované airsoftu, fotografii a TRS06

Infokoutek


Děkuji za návštěvu mých stránek a doufám, že se vám tu bude líbit. Veškeré připomínky, vzkazy a komentáře pište do návštevní knihy případně na mail: limofoto@email.cz


S pozdravem vaše Limetkka

RSS

RSS

Airsoft

Recenze kolimátoru EOTech Holosight 552 (China)

     V tomto článku bych vám rád představil čínskou kopii kolimátoru EOTech Holosight 552. Krátká varianta 551 je naprosto identická, pouze má krátký bareriový box na dvě hodinové baterie a o to kratší rám. Předpokládám, že představovat originál tohoto kolimátoru netřeba, takže se vrhneme rovnou a tento model.

 


Sezame, otevři se


     Po otevření nenápedné kartonové krabičky na vás vykoukne návod (kupodivu na něj nikdo nevysypal čaj, ale písmenka uspořádaná do angličtiny), pár batrií pochybného původu, hadřík na čištění sklíček a vlasntní kolimátor, vše pěkně uložené v molytanové výplni.

 Robustnost především


     Mechanické zpracování tohoto modelu je špičkové, nikde nic nevrže, nic se nekýve a nechrastí. Celkově robustní vzhled je umocněn mohutným kovovým rámem chránícím vlastní tělo kolimátoru. To je z velice pevného plastu s fantastickou, jakoby pogumovanou, povrchovou úpravou. I přes "gumovost" povrchu na něm nezůstávají rýhy a škrábance. Ze stejnéhpo materiálu je i bateriový box. Ten je k tělu připevněn na jedné straně zobáčkem a na kruhé zajišťovací pákou - oboje z kovu jako součást hlavního rámu, jež je také kovový, a jehož součástí je upínací mechanismus k RISkám. Celkově výborný vzhled je doladěn přesným berevným odstínem matně šedočerné, jež je na všech dílech stejný. I přes všechna tato pozitiva mám jednu velkou výtku týkající se uchycení kovového ochranného rámu k hlavnímu rámu.Ochranný rám je nasunut na kovové kolejničky a zajištěn čtyřmi jistícími šroubky  - vždy po dvou na každé straně. A u mého kusu byl už z výroby jeden závit stržen a druhý natržen. Vzhledem k tomu, že rám nemusíte kvůli ničemu sundavat, spravil jsem to kapkou gelového vteřinového lepidla pod každý šroubek. Podobný problém mělo více lidí, takže se nejdená o vyjímku. Přestože se jedná o lehce orpavitelnou závadu, zamrzí - kazí jinak pervektní zpracování kolimátoru...

 Ovládání


     K ovládání a seřízení nemám jakýchkoliv výhrad. Seřízení záměrného obrazce se provádí dvojicí šroubů na pravé straně kolimátoru, seřízení je rychlé a velice přesné s širokým rozsahem. Seřizovací šrouby mají širokou drážku a osobně se mi nejvíce jako šroubovák osvědčila pětikačka. Zapnutí, vypnutí, změna barvy a intenzity se provádí trojicí tlačítek na čelní straně a je velice intuitivní - navíc je vše popsáno a znázorněno v návodu.


Co ukázala praxe


     Předem je třeba říci, že se zde na rozdíl od originálu nejedná o holografickou projekci, ale o klasický diodový kolimátor. I přesto neslouží jako záměrný obrazec prostá "tečka" nýbrž skutečná záměrná osnova jako u originálu.na výber máme červené a zelené podsvícení. Mě osobně vyhovuje více zelené (méně nemáhá oči), ale je to věcí vkusu. Intezita jde nastavit celekem v dvaceti úrovních. Nejslabší intenzita je ideální na noc. U té nejsilnější ovšem nastává poněkud problém na slunci, kdy není záměrná osnova dostatečně silně podsvícená, takže se ztrácí. Ne že by nebyla vidět, ale splývá s okolím, takže to chce dobrý zrak. Jakmile zaběhnete do stínu nebo do lesa, je opět krásně viditelná. To je asi nejslabší stránka tohoto modelu. Pokud však máte dobrý zrak, stačí si zvyknout, a máte vystaráno. Další "intimní" otázka u kolimátorů je duchařina. I zde narazíte na Caspera, dokoce dvojitého, ale až v horní třetině intezity podsvícení a jen díváte-li se proti bílé zdi. Za normálních "polních" podmínek nebudete duchy pozorovat ani na nejsilnější podsvícení. Za horších světelných podmínek stačí stáhnout úrověň podsvícení na odpovídající úroveň a duchů se též nedočkáte. To mě mile překvapilo. Nutno říci, že záměrný obrazec výborně kolimuje na objekty vzdálené pět a více metrů od střelce (toto má smysl řešit pouze pokud byste stříleli na terč). Pokud se jedná o odlesky, zde je to složitější. Kolimátor bohužel odlesky hází, zejména, máte-li za sebou zdroj světla (slunce). V ostatních případech nijak zvlášť "nezrcátkuje". Není to ideální, ale dá se na to zvyknout (stejně vám nic jiného nezbude, protože EOTech od KingArms je spíše zrcátkem než kolimátorem a model od HurricanE, jež je opravdu dobrý, stojí 5000 peněz).  Jinak ještě musím dodat, že kolimátor má "napěťový alarm", který vás upozorní cca hodinu před úplným vypnutím blikáním diodky mezi sklíčky - nelze si nevšimnout, ale neruší. Kolimátor krmte výhradně kvalitními alkalickými bateriemi, nabíjecí akumulátorky mají příliš malé napětí.

 


 Sečteno a podtrženo


     Přestože se jedná o nejlevnější EOTech na našem trhu (2200 peněz u Anarea), má co nabídnout. Předně naprosto špičkové mechanické zpracování, pominu-li problém s jistícími šroubky, výborně kolimuje a nabízí skutečnou záměrnou osnovu. Jediné, co se soudruhům z Číny moc nepovedlo je slabá maximální intenzita podsvícení na sluníčku. Sám s ním hraji již rok a jsem spokojen, koupil bych zase!

 

Zde najdete krátkou videorecenzi.


Technické parametry:

délka:          139mm

šířka:            49mm / 54mm (tělo / včetně upevňovacího šroubu)

výška:          54mm

hmotnost:    280g (včetně páru baterií)Specifikace pro umístění na G36E


     Pokud si chcete tento model umístit nad optiku géčka, budete muset na kolimátoru provést jednu úpravu. Protože kolimátor je dlouhý a zasahoval by do nosného ucha, je nutné do kolimátoru zespod vyfrézovat "vykousnutí" dle obrázku. Přesná šířka výbrusu je 34 mm a délka výbrusu od přední hrany kolimátoru je rovných 60mm. Hloubka výbrusu je 3mm. Po této úpravě bude kolimátor na géčku sedět jako ulitý.

 

 

 

 


 


 
Polsední aktualizace proběhla 16. února 2012